Yüksel Ünal

Oyuncu

Yüksel Ünal, İzmirli bir ailenin çocuğu olarak 5 Temmuz 1974’te Almanya’da doğdu. 1983 Yılında Türkiye’ye geldi. Biraz konuşabildiği Türkçeyi kendi çabalarıyla öğrenmeye çalıştı. 1984 yılında tiyatroya başladıktan sonra radyo sunuculuğu, seslendirme, reklam ajanslarında metin yazarlığı ve grafikerlik gibi işler yaptı. İzmir’ de Tansaş Çocuk Tiyatrosu, Drama Oluşum Sahnesi, Tiyatroevi İzmir, Mavi Sanat gibi topluluklarla oyunlar oynadı.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde “Şeker Ağa” karakteriyle tanınan Yüksel Ünal, 19 Dizi, 21 Sinema filmi, 3 televizyon filmi ve 8 kısa filmde rol aldı. Oyunculuğa halen devam etmektedir. Aynı zamanda senaryo çalışmaları yapan Yüksel Ünal’ın üç oyun ve bir film senaryosu bulunmaktadır. İzmir’de yerel bir gazete haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Aynı zamanda seslendirme, sunuculuk ve İzmir Karşıyaka Belediyesi’nde tiyatro çalışmaları yapmaktadır.

2015 yılından bu yana devam eden tek kişilik gösterisini Türkiye’de ve yurtdışında 400’den fazla sahnelemiştir. Halen sahnelemeye devam ettiği, senaryosunu, oyunun yönetmeni Ahmet Akdeniz‘le birlikte yazdığı “HİÇ” ve “ADEM’İN MİRASI” adlı tek kişilik oyunları da bulunmaktadır.

Yüksel Ünal evli ve bir çocuk babasıdır.

Social Share