Selen Baranoğlu

Eğitimci, Yazar

1983 yılında Adana’da doğan Selen Baranoğlu, ilk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladı. ODTÜ Eğitim Fakültesi, Yabancı Dil Eğitimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra ODTÜ’de İngiliz Edebiyatı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. On beş yıl boyunca akademisyenlik kariyerini devam ettiren Baranoğlu, yazdığı kitaplarla ve verdiği seminerlerle sadeleşme, kişisel gelişim, çevre ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratıyor. 

İlk kitabı Basit ve Mutlu Yaşam (2017) ile okurlarına sade, üretken ve keyifli bir yaşamın kapılarını araladıktan sonra Bana Bi Sade (2018) kitabı ile sadeleşmek isteyenler için bir yol haritası çizdi. 

2019 yılında sürdürülebilirlik, bilinçli tüketim, girişimcilik temalı ilk çocuk romanı Sıkıntı Yok’u çıkarttı.

2021 yılında günümüzün en büyük problemlerinden biri olarak tanımladığı aşırı tüketim hastalığını teşhis ve tedavi yöntemleriyle derinden irdelediği kitabı Sınırları Aşmak’ı çıkarttı.

2018 yılından itibaren bilinçli tüketim, sadeleşme ve sürdürülebilirlik konularında eğitim ve seminerler veren Baranoğlu, bireysel çabayı toplumsal iyileşmenin en önemli etmenlerinden biri olarak görüyor ve başlattığı Durma Çabala hareketi ile insanları toplumdan uzak tutan ve bireyselliğe hapseden bir kişisel gelişim yerine, insanı da toplumun bir parçası olarak gören bir yaklaşımı savunuyor.

2021 yılında University of Cambridge Judge Business School‘da “Circular Economy and Sustainability” / “Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik” eğitimini tamamlamıştır. Aynı yıl ADLER Uluslararası Koçluk okulundan mezun olmuştur.

Social Share