Prof. Dr. Belma Tuğrul

Akademisyen

1960 yılında İstanbul’da doğan Tuğrul, okul hayatına İstanbul’da başlamış ve ardından üniversite öğrenimi dahil tüm okul hayatını Ankara’da geçirmiştir. Lisans ve lisans üstü öğrenimini Hacettepe Üniversitesinde tamamlamıştır. Henüz lise öğrencisi iken anaokulu öğretmeni olmaya karar veren Belma Tuğrul, 1983 yılında Hacettepe Üniversitesinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden mezun olmuş, 1986 yüksek lisans, 1993 doktora derecesini almıştır. Tuğrul, 1995 yılında doçent, 2003 yılında ise okulöncesi eğitimi alanında profesör olmuştur. Belma Tuğrul, 2013- 2015 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Penn-State Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesinden emekli olmuştur. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi olan Tuğrul, KKTC de Uluslararası Final Üniversitesinde de okulöncesi öğretmenliği programının kurucu öğretim üyesidir, halihazırda Uluslararası Final Üniversitesinde dersler vermeye devam etmektedir.

Belma Tuğrul, akademik kariyeri süresince teorik ve uygulama alanındaki çalışmalarını eş zamanlı olarak sürdürmektedir. Uygulamalı eğitimci eğitimleri, ebeveyn eğitimleri yapmaktadır.
Covid salgını sırasında yayın hayatına giren ve halen hafta içi her gün ve hafta sonları yayında olan TRT EBA Anaokulu’nun danışmanlığını ve içerik tasarımcılığını yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülen 365 gün Eğitim Takvimi, 365 Gün Oyun, 365 Gün Öykü, Benim Oyun Sandığım Projelerinin danışmanlığını yapmıştır. Her platformda yaptığı oyun savunuculuğu ile tanınmaktadır. Oyunla öğrenme, yaratıcılık, erken çocuklukta matematik, ebeveyn ve öğretmen eğitimi, öğrenme yöntemleri, materyalleri ve öğrenme ortamları, sınıf yönetimi araştırma ve uygulama alanlarıdır. Türkiye’deki LEGO® Foundation ve Care For Education Sertifikalı iki 6 Tuğla (Six Bricks Facilitator) kolaylaştırıcısından biridir.

Social Share